Aktualnie obowiązujące przepisy prawne nałożyły na wszystkie biura rachunkowe obowiązek przekazywania zeznań podatkowych do urzędów skarbowych tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. W niedługiej perspektywie obowiązek ten będzie nałożony na wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Co oznacza to dla biur rachunkowych?

Wprowadzane stopniowo zmiany w prawie ukierunkowane są na przyspieszenie pracy urzędów. Informatyzacja objęła swym zasięgiem także jednostki budżetowe. Umożliwienie przesyłania stosownych dokumentów drogą elektroniczną, skraca zdecydowanie czas pracy urzędników ¾ dzięki temu nie muszą oni przenosić danych z papierowych druków, do systemów komputerowych.

To duże ułatwienie dla biur rachunkowych. Praktyczne każde biuro korzysta już z dedykowanych programów komputerowych, które umożliwiają generowanie dokumentów na potrzeby US czy ZUS. Drukowanie ich i wysyłanie tradycyjną drogą, niestety wydłużało wszelkie procedury.

Kto musi posiadać podpisy elektroniczne?

Od początku ubiegłego roku kwalifikowany podpis elektroniczny muszą posiadać wszystkie biura rachunkowe, które sporządzają rozliczenia roczne podatku PIT i CIT dla swoich klientów. Era papierowej księgowości skończy się na dobre wraz z nadejściem 2018 roku. Wówczas wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem przesyłania dokumentacji w wersji elektronicznej.

Co oznacza to dla biur rachunkowych? Konieczność wdrożenia podpisu elektronicznego, nawet jeśli do tej pory ich jedynymi klientami były jednoosobowe firmy. Warto więc wprowadzić stosowne zmiany już teraz i ze spokojem czekać na wejście w życie nowych przepisów. Jak zwykle, czekanie do ostatniej chwili może być ryzykowne.

Jakie korzyści dla biur rachunkowych płyną z posiadania podpisu elektronicznego?

Patrząc z perspektywy biur rachunkowych, jest to idealna szansa na pozyskanie nowych klientów. W chwili, gdy rynek ogranie chaos i nerwowe poszukiwanie dostawców oprogramowania, wygrają ci, którzy wprowadzili podpis elektroniczny wcześniej.

Podpisy elektroniczne to także bardzo ważne narzędzia pracy w biurach księgowych. Obsługa działalności wielu firm wiąże się z koniecznością częstego odwiedzania urzędów. Można te procedury sprowadzić do niezbędnego minimum, wysyłając dokumenty sygnowane podpisem elektronicznym on-line.

Poza tym, dzięki posiadaniu podpisu elektronicznego, biura księgowego mogą poszerzyć zakres swoich usług o podpisywanie deklaracji do US i ZUS dla swoich klientów. W tym celu konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego oraz upoważnienia złożonego na druku UPL we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak uzyskać podpis elektroniczny?

W eSign całą procedurę sprowadziliśmy do trzech kroków. Co musisz zrobić, żeby wdrożyć w swoim biurze rachunkowym podpis elektroniczny?

  1. Skontaktuj się z nami i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego biura rachunkowego.
  2. Ustal termin spotkania – przyjedziemy do siedziby Twojej firmy i wdrożymy podpis elektroniczny.
  3. Bezproblemowo rozpocznij korzystanie z e-podpisu w codziennej pracy. Przeprowadzimy dla Ciebie krótkie szkolenie.

Współpracując z nami, nie musisz się martwić, że zapomnisz o konieczności przedłużenia terminu ważności podpisu elektronicznego. W stosownym momencie skontaktujemy się z Tobą i odnowimy ważność e-podpisu.

Szczegółowe informacje dotyczące naszych podpisów elektronicznych oraz możliwości ich wykorzystania zostały przedstawione w e-booku.