Państwo, a konkretnie Ministerstwo Finansów, postanowiło po raz kolejny ułatwić współpracę na linii urzędnik-przedsiębiorca. Konieczność dostarczania dokumentów do urzędów zajmowała dotąd sporo czasu każdemu, kto prowadził działalność gospodarczą. Na szczęście stopniowo postępująca informatyzacja dąży do zastąpienia papierowej dokumentacji, na wersje elektroniczne. Natomiast podpis elektroniczny zastępuje w tej sytuacji odręczny.

 Kogo dotyczą zmiany prawne?

Od początku ubiegłego roku kwalifikowany podpis elektroniczny muszą posiadać wszystkie biura rachunkowe, które sporządzają rozliczenia roczne podatku PIT i CIT dla swoich klientów. Dodatkowo obowiązek ten obejmuje także płatników podatku dochodowego, którzy zatrudniają w strukturach swoich firm powyżej pięciu osób. Wraz z nadejściem 2018 roku obowiązek udostępniania dokumentacji w wersji elektronicznej stosownym urzędom obejmie już wszystkich przedsiębiorców.

Dlaczego przedsiębiorcy potrzebują podpisu elektronicznego? 

  1. Przeznacz czas pracy na rozwój firmy

Elektroniczny podpis kwalifikowany zastępuje odręczny. Nie odchodząc od biurka, możesz dzięki niemu podpisywać dokumenty na potrzeby urzędów, ale także wykorzystywać go w komunikacji biznesowej. Podpisywanie umów zleceń, dokumentów przetargowych czy elektronicznych deklaracji celnych jeszcze nigdy nie było tak proste. Zamiast stać w kolejkach, warto zainwestować w podpis elektroniczny, a uzyskany w ten sposób czas, wykorzystać na pozyskanie nowych klientów oraz rozwój firmy.

  1. Zminimalizuj koszty związane z wysyłką dokumentów

Podpis elektroniczny przynosi wymierne korzyści dla firmy. Dzięki niemu oszczędzamy ponad 1200 PLN w skali roku. W naszym e-booku opisaliśmy dokładnie studium przypadku, które ujawniamy koszty związane z generowaniem dokumentów w firmie.

Zdajesz sobie sprawę z tego, ile dokumentów w ciągu roku przygotowujesz w swoim przedsiębiorstwie oraz jakie koszty są z tym związane? Z naszych obliczeń wynika, że inwestycja w podpis elektroniczny zwraca się średnio po 4 miesiącach używania.

  1. Przygotuj się na zmiany prawne zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów

JPK, czyli jednolity plik kontrolny, to dokument, który umożliwia podatnikom przekazywanie dokumentów organom podatkowym w formie elektronicznej. Od 1 lipca 2016 roku obowiązkiem raportowania danych w formacie JPK zostali objęci duzi przedsiębiorcy.

Obowiązek ten będzie nałożony na małe i średnie firmy już od 1 stycznia 2017 roku, a wraz z nadejściem 2018 roku z tej formy raportowania będą musieli korzystać już wszyscy przedsiębiorcy. Wszelkie dane zapisywane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego, przesyłane za pomocą dedykowanego oprogramowania dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów, należy poświadczać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy jesteś na to gotowy?

  1. Działaj zgodnie z przepisami prawa

Niedostosowanie się do wymogów przesyłania dokumentów do US czy ZUS drogą elektroniczną, wiąże się niestety z nałożeniem kar na przedsiębiorców. Jeśli nie dostosujesz się do tych przepisów, możesz zostać obciążony karą finansową w kwocie nawet do 2800 PLN lub też podlegać pod odpowiedzialność karną skarbową. Warto więc przygotować się już dziś do wprowadzanych z początkiem roku nowelizacji.

  1. Wyprzedź konkurencję

Celem każdego przedsiębiorcy jest zwiększanie przychodów z prowadzonej działalności. Skupienie się na najważniejszych zadaniach, przy jednoczesnym eliminowaniu czasochłonnych zadań, jest kluczem do sukcesu. Korzystając z podpisu elektronicznego, oszczędzasz czas na przygotowanie i dostarczenie dokumentacji na potrzeby urzędów i minimalizujesz koszty. Dzięki korzystaniu z rozwiązań, jakie oferują nowoczesne technologie, jesteś więc o krok przed konkurencją.

Jak zamówić podpis elektroniczny dla firmy?

Warto wybrać dostawcę, który posiada na koncie wiele wdrożeń na różnych urządzeniach i działa na rynku od lat. Ważne są także dodatkowe korzyści, które można osiągnąć dzięki współpracy z profesjonalistami. Mowa tu o jakości „opieki” nad klientem, czasie realizacji usługi, szybkości wdrożenia podpisu elektronicznego, przypomnieniu o kończącym się terminie przydatności podpisu.

W eSign realizujemy usługę dostarczenia podpisu elektronicznego od A do Z. Jako oficjalny partner Asseco Data Systems dajemy gwarancję bezpieczeństwa. Wystarczy skontaktować się z nami, wybrać najlepszą wersję e-podpisu dla prowadzonej działalności oraz umówić termin wdrożenia.

Nasi specjaliści zajmą się resztą. Przyjadą do siedziby Twojej firmy, zainstalują oprogramowanie, przeprowadzą szkolenie dotyczące użytkowania. Sprawdź nas.